Obróbka skrawaniem to obecnie jedna z najpopularniejszych metod pozwalających na kształtowanie metalu. Jest wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu, pozwalając na tworzenie idealnie powtarzalnych części silników, maszyn i pojazdów. Za jej pomocą można obrabiać nie tylko metal, z którym to materiałem zwykle jest kojarzona, lecz także wiele innych tworzyw – od drewna, poprzez szkło, na kamieniu kończąc. Aby było możliwe jej wykonywanie, niezbędne są specjalistyczne narzędzia do obróbki metalu metodą skrawania. Jak wygląda praca przy ich zastosowaniu i jakie rozwiązania cieszą się obecnie największym zainteresowaniem klientów?
Czym jest obróbka skrawaniem? Po co się ją wykonuje?
Obróbka skrawaniem to jeden z podstawowych rodzajów obróbki ubytkowej. Proces odbywa się poprzez usunięcie z obrabianej powierzchni nadmiaru materiału (tzw. naddatku) oraz stopniowe nadawanie mu pożądanego, ściśle określonego kształtu. W dawnych czasach obróbka skrawaniem była realizowana ręcznie – w tym celu wykorzystywane były specjalne narzędzia do obróbki metalu, które miały za zadanie nadać metalowej powierzchni określonego kształtu. Jak można się łatwo domyślić, było to bardzo pracochłonne, a także narażone na duże straty materiału rozwiązanie.
Dziś za obróbkę skrawaniem najczęściej odpowiedzialne są specjalistyczne maszyny sterowane komputerowo. Są to narzędzia do obróbki metalu, które pozwalają na uzyskanie idealnie powtarzanych kształtów i form przy minimalnym nakładzie pracy i stracie materiału. Wysoka precyzja ich pracy, która jest przy tym realizowana w krótkim czasie sprawiła, że rozwiązania te cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem w dzisiejszych czasach.
Obróbka skrawaniem CNC. Zastosowanie we współczesnym przemyśle
Obróbka skrawaniem posiada dziś bardzo szeroki i zróżnicowany zakres zastosowań. Korzysta z niej wiele dziedzin przemysłu, które potrzebują w krótkim czasie uzyskać elementy o idealnym kształcie. Zastosowanie nowoczesnych narzędzi, w tym obrabiarek CNC sterowanych komputerowo, pozwala uzyskać dużą dokładność i powtarzalność produkcyjną, bez względu na rodzaj i charakter obrabianego materiału.
Obróbka skrawaniem CNC pozwala na perfekcyjne zachowanie pełnej zgodności z projektem i znajduje zastosowanie w takich branżach, jak m. in. elektroniczna, motoryzacyjna, energetyczna, medyczna, lotnicza i wielu innych. Jej znaczenie jest szczególnie zauważalne tam, gdzie liczy się wysoka dokładność i precyzja wykonania.
Przebieg procesu obróbki skrawaniem oraz wykorzystywane do tego celu narzędzia do obróbki metalu różnią się w zależności od specyfiki pracy. Znaczenie ma tu rodzaj materiału, który będzie poddawany obróbce skrawaniem, w tym jego cechy fizyczne i podatność na zmianę formy, rozmiary obrabianych elementów, stopień obróbki, a także ilość serii elementów wytwarzanych w oparciu o jeden program maszynowy. Ze względu na szybkość realizacji zadania, precyzję i dokładność, a także stosunkowo niski koszt jednostkowy, obróbka skrawaniem CNC znalazła szerokie zastosowanie w masowej produkcji części, a także w realizacji projektów wymagających dokładności i szybkości.