REKLAMA

Prasa mimośrodowa: jak zapewnia wydajność w procesie obróbki metali

Prasa mimośrodowa: jak zapewnia wydajność w procesie obróbki metali

Każdy arkusz metalu trzeba podczas procesu obróbki poddać kilkunastu „zabiegom” — na przykład formowania, gięcia czy nitowania. Na szczęście, nie potrzeba do tego takiej samej ilości maszyn; część etapów obróbki plastycznej można przeprowadzić przy użyciu prasy mimośrodowej. Jak działają tego typu urządzenia i dlaczego trudno wyobrazić sobie bez nich profesjonalny park maszynowy?

Prasa mimośrodowa — niezastąpiona w procesie obróbki plastycznej

Obróbka plastyczna metalu to szereg technik mających za zadanie zmienić jego na stałe jego kształt. Większość z nich wiąże się z oddziaływaniem na metalową blachę siłami, które przekraczają granicę plastyczności materiału i umożliwiają jego swobodne (w pewnych granicach) formowanie. Najlepszym narzędziem do tego rodzaju obróbki są prasy — a dzisiaj skupimy się na tych mimośrodowych. 

Prasą mimośrodową nazywamy prasę, która wyposażona jest w osadzoną na wykorbieniu wału tuleję mimośrodową — służy ona do zmian ruchu posuwisto—zwrotnego (czyli inaczej skoku) suwaka. Umożliwia to swobodne dostosowanie skoku do rodzaju tłocznika oraz obrabianej powierzchni, co czyni z pras mimośrodowych jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi, jakie może mieć na stanie park maszynowy – Hako Technology.

Przy wykorzystaniu prasy mimośrodowej można przeprowadzić znaczną część procesów obróbki plastycznej; między innymi:

  • gięcie — stosowane zarówno przy obróbce cienkich prętów i profili, jak i znacznie większych blach stalowych;
  • wykrawanie — polegające na wycinaniu elementów o różnorodnych kształtach (najczęściej — otworów i perforacji);
  • wytłaczanie — formowanie w arkuszu trójwymiarowych kształtów przy użyciu matrycy;
  • nitowanie — łączenie dwóch części metalowych za pomocą nitów;
  • gratowanie — wyrównywanie krawędzi i usuwanie „zadziorów” po obróbce skrawaniem.

Jak działa prasa mimośrodowa?

Tak jak wspomnieliśmy, prasa mimośrodowa — jako urządzenie do obróbki plastycznej, umożliwia formowanie metalu poprzez nacisk. Siłę nacisku czerpie z obrotów koła zamachowego połączonego z korbowodem, który przy wykorzystaniu mechanizmu mimośrodowego wywołuje ruch suwaka. W praktyce przypomina to działanie tłoka — suwak przesuwa się ruchem posuwisto—zwrotnym w górę i w dół, naciskając na arkusz metalowej blachy.

Prasa mimośrodowa — najwyższa wydajność obróbki metali

Mimo że wiele zadań wchodzących w skład procesu obróbki metalu można wykonać przy pomocy np. prasy hydraulicznej, prasa mimośrodowa – Hako Technology wciąż okazuje się niezastąpiona w nowoczesnych halach produkcyjnych. Dlaczego?

Po pierwsze — mechanizm mimośrodowy umożliwia pracę zarówno pojedynczymi skokami, jak i w cyklu ciągłym. Niezależnie czy produkcja ma charakter jednostkowy, czy masowy — prasę mimośrodową można z łatwością do niej dostosować! Po drugie — prasa mimośrodowa daje możliwość regulacji skoku suwaka, dzięki czemu możemy ją połączyć z różnymi tłocznikami oraz dopasować do aktualnie obrabianego materiału. I wreszcie: jest tańsza w eksploatacji niż prasy hydrauliczne, a dzięki łatwej integracji z pozostałymi elementami sieci produkcyjnej oraz swojej wszechstronności pozwala na wydajną i szybką obróbkę!

Czytaj także