REKLAMA

Usługi ślusarskie – rzemiosło, które stale zyskuje na popularności

Usługi ślusarskie – rzemiosło, które stale zyskuje na popularności

Ślusarstwem określa się rzemiosło polegające na dowolnej obróbce jakiegokolwiek typu metalu. Z jego obecnością można najczęściej spotkać się podczas naprawy zamków drzwiowych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że to właśnie na usługach ślusarskich bazują branże takie jak budownictwo, motoryzacja czy nawet produkcja sprzętów domowego użytku.

We współpracy z firmą ACaRS – od lat świadczącą kompleksowe usługi ślusarskie, postanowiliśmy stworzyć wpis odpowiadający na wszelkie pytania związane z tą branżą oraz wszystkimi praktykami rzemiosła, powstałymi na przestrzeni wielu ostatnich lat.

Czym obecnie zajmuje się ślusarz?

W dawnych latach to, co dziś nazywane jest ślusarstwem, było po części odmianą kowalstwa. W późniejszym czasie zaczęto jednak rozróżniać obydwa te zawody i podzielono je względem metody produkcji. Jak doskonale wiadomo, ślusarz zajmuje się obróbką metali na zimno. Kowal natomiast miał za zadanie kształtować poszczególne wyroby poprzez nadanie im temperatury umożliwiającej mięknięcie materiału.

Pod tym względem niewiele się zmieniło. Dziś usługa ślusarska również kojarzona jest z ręczną bądź częściowo maszynową obróbką metali na zimno. Różnica polega jednak na tym, że mocno rozwinął się zakres zastosowań, a to spowodowało konieczność wynajdywania nowych metod, mając jednak na uwadze tradycję wynikającą ze starożytnego rzemiosła. Dokładnie w taki sposób działa firma ACaRS, oferująca profesjonalne i w pełni kompleksowe usługi ślusarskie na terenie Krakowa.

Rodzaje prac ślusarskich

Obróbka ślusarska może być bardzo rozbudowana, a sam dobór odpowiedniej techniki jest zależny od struktury i przeznaczenia wyrobu. Do metod optymalnej obróbki mechanicznej można zaliczyć skrawanie oraz spawalnictwo. Pierwsza technika ma na celu usunięcie zbędnej warstwy naddatku obróbkowego poprzez zmianę go na wióry. Uzyskanie zamierzonego efektu jest możliwe dzięki przeprowadzeniu procesu szlifowania, frezowania, cięcia bądź toczenia.

Druga z opcji to natomiast spawalnictwo. Służy bardziej produkcji części konstrukcyjnych, np. rurociągów, maszyn czy innych elementów stalowych instalacji. Jak można się domyślać, proces spawania ma za zadanie łączyć ze sobą poszczególne części niektórych elementów stalowych. Do prac ślusarskich da się zaliczyć jeszcze gwintowanie, zwijanie, gięcie, prostowanie, nitowanie, a nawet klejenie.

Produkty powstałe na skutek ślusarstwa

Dzięki usługom ślusarskim, korzyści są zauważalne szczególnie w budownictwie. Tam możliwe jest stworzenie ogrodzeń, bram i balustrad kutych, które świetnie prezentują się w każdym gospodarstwie domowym. Dodatkowo, sam proces kształtowania blach dachowych również przebiega z zastosowaniem różnorodnych technik ślusarstwa. Metodą spawalnictwa i obróbką skrawaniem można wytworzyć również kraty okienne, żyrandole, czy też schody zewnętrzne i ewakuacyjne. Warto jednak korzystać wyłącznie z usług doświadczonych specjalistów, którzy przy krótkim czasie realizacji i niskiej cenie, stworzą dla nas jakościowy produkt.

Czytaj także